Rámovanie

Zarámovať sa dá všetko: plátno, grafika, akvarel, fotka, výšivka, puzzle, tričko, televízor…
Na výber máme nespočetné množstvo obrazových líšt v rôznom farebnom prevedení. Od čistého dreva (masív, ale aj tropické, rýchlorastúce dreviny), cez lišty poťahované plátkovým zlatom až po kovové lišty.

Rovnaký obraz sa dá zarámovať rôznym štýlom. Všetko záleží od vkusu zákazníka. S výberom vždy dôkladne poradíme.

Pre optimálne pôsobenie vašich umeleckých diel by ste mali u rámov dodržiavať štyri pravidlá.

  • Rám slúži obrazu. Rám a obraz spolu nesúperia.
  • Hlavný je dojem z obrazu, nie z rámu.
  • Rám oddeľuje obraz od okolia tak, aby ho pozorovateľ mohol vnímať ako niečo samostatné.
  • Obraz a rám tvoria jednotu.

Možnosť rámovania aj bez rámu (klipy), len pod sklo. Sklo – obyčajné, antireflexné alebo špeciálne s vysokou priehľadnosťou. Výmenné sklenené rámy sú jednoduché, rýchlo hotové a výhodné: Obraz sa položí medzi sklo s brúsenými okrajmi a tvrdú vláknitú dosku a upevní sa pomocou svoriek. Sklenené obrazové rámy sú k dispozícii v najrôznejších štandardných formátoch a prednostne sa používajú na plagáty, koláže a fotografie. Falošné pasparty, ktoré sú väčšinou súčasťou balenia – t.j. vkladaný list o veľkosti rámu, z ktorého je možné vylomiť vopred vyseknutú stredovú časť – môžu obraz ešte o niečo opticky zvýrazniť a kašírované obrazové formáty, ktoré sa líšia od štandardných rozmerov.

Pasparta nemusí byť len biela. Pomocou pasparty sa celkový pohľad zameria na zarámované umelecké dielo či obraz. Tá vytvára celkovo pokojné okolie a oddeľuje daný predmet od celej steny. Tým sa priamo podčiarkne celkový dojem z obrazu. Okrem optického významu má pasparta tiež ešte ochrannú a konzervačnú funkciu. Práve u umeleckých diel ako akvarelov, olejomalieb či uhlokresieb musí medzi obrazom a sklom a tiež rámom zostať medzera. V ideálnom prípade vzniknutý prachotesný priestor medzi umeleckým dielom a sklom potom vytvorí optimálne podmienky pre ochranu a konzerváciu predmetu. A v neposlednom rade slúži pasparta tiež na stabilizáciu umeleckého diela – takzvané falošné pasparty, ktoré sa napríklad dodávajú v bezrámových obrazových upevneniach, naproti tomu túto funkciu neplnia.

Zarámovať vieme aj trojrozmerné veci, nemusí to byť len 2D obraz

V ponuke máme zrkadlá – obyčajné, s fazetami, v ráme